1. Dlouhodobé sezení u počítače kazí oči.
Dlouhodobá práce na počítači vede sice k rychlé únavě očí a osychání jejich povrchu, ale určitě ne ke zvyšování počtu dioptrií. Osychání povrchu očí se dá předejít speciálními kapkami, které oko zvlhčí, tzv. „proslzí„. Tyto kapky používají nejčastěji lidé, kteří nosí kontaktní čočky a zároveň tráví delší dobu před monitorem.
2. Dlouhodobé čtení aneb špatné světlo kazí oči.
Špatné osvětlení může způsobit rychlejší únavu či pálení očí. Ale stejně jako tomu bylo v předchozím případě – dlouhodobá námaha zrak nezhoršuje. Vášnivým čtenářům, kteří tráví většinu svého volného času nad knihou, by rozhodně dioptrie naskakovat neměly.
3. Mrkev zlepšuje zrak.
Mnoho lidí pevně věří, že při vyšší konzumaci mrkve nebudou muset nikdy nosit brýle. Pojídáním mrkve se bohužel neochráníte před dioptrickými vadami. Je ale pravdou, že mrkev obsahuje karoten. Z karotenu dále vzniká vitamín A – důležitý pro enzym retinol, který se v sítnici stará o vidění. Pokud vám dojde mrkvička, můžete sáhnout i po jiných potravinách obsahujících vitamín A. Najdete jej např. v meruňkách, petrželi, rajčatech nebo špenátu.
4. Dítě, které šilhá, z toho „vyroste“.
Malým miminkům se šilhání většinou do půl roku samo srovná; začnou totiž fixovat předměty kolem sebe. Zpozornět byste ale měli, pokud dítěti „utíká“ očko ještě po půl roce jeho života. Pak je třeba zajít za odborníkem, který provede důkladné vyšetření zraku a zahájí správnou léčbu. Ta je vždy individuální. Většinou se léčí pomocí brýlí, nebo cvičením slabšího oka. Pokud ani to nepomůže, řeší se šilhání operací, která má právě u dětí velkou úspěšnost. Důležité je ale zajít k očnímu lékaři včas.
Pokud se léčba zahájí do 6 let věku dítěte, má šanci vidět bez problémů.
5. Sledování televize zblízka kazí oči.
Mýtus, který trvá mezi lidmi dodnes. Babičky i maminky říkají stále svým dětem: „Pepíčku, neseď u té televize tak blízko…budeš nosit brejličky!“ Sledování televize zblízka se nepodílí na vzniku dioptrických vad. Souvisí spíše s možnou únavou očí a bolestí hlavy.
6. K očnímu lékaři a optometristovi se chodí jen pro brýle.
Nečekejte s vyšetřením zraku na dobu, až začnete špatně vidět!
V optice vám zkontrolují zrak a změří dioptrie, oční lékaři vám navíc vyšetří oční pozadí, změří nitrooční tlak a provedou celkové vyšetření očí . Včasná prevence očí je vždy důležitá; dokáže odhalit závažná zraková onemocnění.
A pokud už vám oční lékař nebo optometrista brýle předepíše, užijte si to. Dnes nejsou brýle handicap, ale módní doplněk a je radost je vybírat!