Dioptrické brýle,Nezařazené,Sluneční brýle
Pilotky nebo wayfarer , ty už všichni dobře znají. Milovníci elegance a klasiky ale můžou letos jásat. Vracejí se dva ikonické tvary: clubmaster a clubround od Ray-Banu. Poznáte je na první pohled, jsou decentní a elegantní a rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co jsme kdy v optikách viděli. Poznáte je i vy?
E
Klasické brýle ve tvaru clubmaster, to jsou obroučky, které se objevují už nejenom v kolekci Ray-Ban. Poznáte je podle tlustšího a výraznějšího horního okraje skla v linii obočí obvykle vyrobená z plastu a tenčí spodní obroučkou z kovu. Můžete je sehnat v dioptrické i sluneční verzi. Největší klasika, to jsou rozhodně černé nebo hnědé sluneční clubmastery se zelenými skly. Tahle barva skel funguje jako super vintage filtr.
První clubmaster se objevil v roce 1947 a dodnes se drží mezi nejoblíbenějšími tvary Ray-Banu i ostatních značek. Nejdřív jako dioptrické, až o mnoho let později jako sluneční brýle. V osmdesátých letech se v clubmasterch objevil Bruce Willis v kultovním seriálu Měsíční svit (Moonlighting). Tenhle tvar se stal ikonou a od té doby nepřestali ostatní výrobci napodobovat Ray-Ban clubmaster a začaly vznikat kolekce clubmaster od mnoha ostatních značek.
Clubround je kulatější bratr clubmasteru. Ten se může někomu zdát až příliš usedlý a konzervativní, ale v kulatější verzi působí mnohem živěji. A nebyl by to Ray-Ban, kdyby se zase neobjevil ve filmu, nebo spíš filmovém seriálu. Tentokrát to byli Šílenci z Manhattanu (Mad Man). Úspěšný seriál z Ameriky padesátých let, co oprášil osvědčený retro styl. Seriál se vysílal deset let a stejně dlouho trvalo i nadšení pro brýle clubmaster i s klasickou módou a stylem té doby. Mimo plátno se ale clubmaster spojil s nejmodernějšm trendem – kulatými brýlemi. A tak je tu nový tvar, clubround v moderních, neotřelžch provedeních. Třeba v průhledné dioptrické nebo sluneční verzi se zrcadlovkami.
K obleku nebo elegantním šatům, prostě vždycky patří clubmaster nebo clubround. A vůbecn nezáleží na věku. Sluší teenagerům i zralejším ročníkům. Velmi dobře se totiž clubmaster nebo clubround hodí i jako obroučky na multifokální brýle nebo brýle do kanceláře, tzv. office brýle. Mají totiž itu správnou velikost na to, aby se do něj vešly obě nebo všechny tři dioptrie pro multifokály. Více jsme o multifokálech psali tady nebo tady.
Potřebujete dál poradit? Kontaktujte odborníky, optiky a optometristy v optikách Mister Optic v Praze. Rádi vám poradí nebo provedou kontrolní přeměření a přizpůsobení brýli, které spolu vyberete.
Zdroj foto: www.ray-ban.com/czechrepublic