Brýlové čočky,Dioptrické brýle,O zraku,Poradna
Na každého jednou dojde. A stejně je to s brýlemi. Někdy po čtyřicítce začne člověk řešit, že nevidí dobře na čtení. Nebo na počítač nebo na pracovní stůl. Místo dvou nebo tří párů brýlí, které střídáte, ale můžete mít brýle na všechny vzdálenosti. A přesně podle vašich potřeb a typu práce, na který brýle potřebujete. Jsou to brýle s víceohniskové, tedy multifokální brýle.
E
E
Tajemství multifkokálních brýlí tkví v tom, že jsou v jedné obrubě dvě až tři ohniska, tedy dvě až tři různé dioptrie a to podle vzdálenosti, na kterou se budete dívat. Multifokální, neboli progresivní sklo (neboli čočka) je takové sklo, na kterém se mění dioptrie plynule, bez viditelného přechodu. Vidíte s nimi pohodlně na blízko, na dálku i na střední vzdálenost. Přitom není vidět žádná dělicí linie – zapomeňte na brýle, kde dřív byl vidět čtvereček, kudy jste se dívali na blízko. Multifokály tedy můžete mít na všechny tři vzdálenosti nebo jen na blízko a na pracovní vzdálenost, jde o tzv. office brýle.
V podstatě nejde o skla v pravém slova smyslu. Minerální skla už dnes asi nikde neseženete. Dnes se brýlová „skla“ vyrábějí především ze speciálního plastu, který má vynikajícímí optické vlastnosti a je určen právě pro optiku. Proto spíš asi v optice uslyšíte spojení „brýlové čočky“. V multifokálních čočkách máte kombinaci dioptrií přesně podle předpisu od lékaře a optik vám je nabídne v takovém provedení, které bude vhodné pro daný typ aktivit, které budete s brýlemi podnikat. Pokud je totiž používáte především na čtení, budete mít širší kanál na blízko, pokud je používáte především na počítač, budete mít nejširší kanál na střední vzdálenost. Naopak na sport, kdy potřebujete vidět dobře kolem sebe a jen občas kouknete na hodinky nebo na telefon, budete mít nejširší kanál právě na dálku, velmi úzký kanál na střední vzdálenost a středně široký kanál na blízko. Multifokální brýle se zkrátka dělají na míru a nejlépe vám poradí v optice.
Na rozdíl od obyčejných, tj. jednoohniskových brýlí, nemusíte na každou vzdálenost hledat a vyměňovat brýle. Vyberete si jen jedny obroučky a s těmi zvládnete v pohodě a pohodlně celý den od rána do večera. Nevýhodou je jejich vyšší pořizovací cena – tu ale vyvažuje pohodlí a fakt, že pořizujete jen jedny obroučky. Pozor je třeba dávat na začátku, kdy si na multifokální brýle zvykáte. Je totiž třeba dívat se přes danou korekční zónu. Ze začátku je vhodné otáčet hlavou směrem, kam se díváme, než si oči zvyknou. Při chůzi ze schodů doporučujeme lehce sklonit hlavu a dívat se, kam šlapeme. Pohled přes multifokály je zkrátka trochu jiný než přes obyčejné brýle. Nevěřte však strašákům, kteří vám budou tvrdit, že je těžké si na ně zvyknout. Pro „prvonositele“ může být tato doba o něco delší než pro toho, kdo už multifokály měl, ale není nutné je nosit hned napoprvé celý den. Pokud dodržíte pár základních zásad a máte dobře změřený zrak a vycentrované brýle (o to se postarají při objednávce v dobré optice), nebudete o multifokálech ani vědět. Multifokální skla se totiž musí přesně zaměřit u optika do obrub, které si vyberete.
Koupit multifokály můžete pouze v optice. Doporučujeme zavedené optiky se zkušeností, kde optik nebo optometrista dobře přečte předpis na brýle od lékaře nebo dokonce provede měření sám a kde vám dobře poradí s výběrem brýlových obrouček a skel. Ono to totiž není vůbec jednoduché a je nutná spolupráce s klientem. Pokud se tedy do optiky pro multifokály vypravíte, rezervujte si na to dost času. Budou se vás totiž ptát na věci, které pomohou určit typ skel, která se pro vás nejlépe hodí.
Potřebujete dál poradit? Kontaktujte odborníky, optiky a optometristy v optikách Mister Optic v Praze. Rádi vám poradí nebo provedou kontrolní přeměření a přizpůsobení brýli, které spolu vyberete.
Zdroj foto: ww.hoyavision.com