Dioptrické brýle,O zraku,Poradna
Dostali jste předpis na brýle a nevíte, co ty značky a čísla znamenají? Sestavili jsme přehled nejběžnějších výrazů, které na svém předpisu od očního lékaře uvidíte. E
E
Byli jste na očním na měření zraku a do ruky vám sestra dala předpis na brýle. V optice s tímto předpisem budou vědět, jaké brýle si máte vybrat (protože některá skla se do některých typů obrouček nehodí) a navíc dostanete (spíš symbolickou) slevu na obroučky a na skla. Tedy za předpokladu, že jste ji nevyčerpali nedávno.
Nárok na čerpání slevy od zdravotní pojišťovny máte na dioptrické obroučky i na skla jednou za dva roky. Nárok na vyšetření u lékaře máte kdykoliv při potížích, ale neznamená to, že můžete slevu od zdravotní pojišťovny čerpat s každým poukazem. Ten dostanete od lékaře pokaždé, když se vám změní dioptrie a lékař vám předepíše novou korekci. U lékaře je předpis n brýle zdarma, hradí ho vaše zdravotní pojišťovna. V optikách se zpravidla také měří zrak zdarma. Podmínkou ale bývá pořízení nových brýlí – tedy obrouček i skel zároveň. V takovém případě optika za měření (nikoliv lékařšké vyšetření) nic neúčtuje. Samotné měření zraku něco stojí a kvalitní měření trvá třeba i 30 minut. Navíc se k němu používají velmi nákladné speciální přístroje a vybavení, zkušební sady sklíček a moderní technologie jako například PASKAL 3D. Pokud si takový předpis odnesete do jiné optiky, počítejte s tím, že vás optik požádá o úhradu měření. Stejně jako váš oční lékař od zdravotní pojišťovny.
Na předpisu je kromě vašich údajů a razitka od lékaře několik sloupců: do dálky, na blízko (addice), sféra a cylindr a prisma. Každá hodnota se uvádí zvlášť pro pravé i levé oko. V případě, že na předpisu nemáte některá pole vyplněná, znamená to, že tuto korekci nepotřebujete a na předpisu se neuvádí. Někdy bývá v polích napásáno „plano“ nebo „plan“ nebo může být kolonka proškrtnutá. I v tomto případě se jedná o nulovou dioptrii.
Pokud je před číslicí s dioptriemi nachází znaménko „rovná se“ (=), pak se jedná o minusovou dioptrii. Mínus se už tradičně na předpisech na brýle píše dvojitě, vypadá to pak jako rovnítko. To je proto, aby se předcházelo případným chybám, kdyby se nedopatřením stalo, že by se lékař spletl a omylem proškrtal i kolonku, která je už vyplněna.
V kolonce DO DÁLKY / NA BLÍZKO je uvedena hodnota dioptrií, které vám lékař předepsal na dálku/na blízko. Vedle je pak kolonka „Sféra dioptrie“ . To je hodnota dioptrií potřebných ke korekci vaší krátkozrakosti, kdy vidíte špatně na dálku, (mínus) nebo dalekozrakosti, kdy vidíte špatně na blízko, (plus).
Čím vyšší je číslo dioptrie bez ohledu na znaménko, tím silnější čočky potřebujete.
Tato kolonka nemusí být vždy vyplněna. Pokud v ní vidíte číslo, vyjadřuje počet dioptrií, které potřebujete pro korekci astigmatismu. To je vada rohovky, která není pravidelně zakřivená a proto se uvádí ještě jedna hodnota dioptrie, která tuto nepravidelnost kompenzovat.
Tato kolonka zpravidla zůstává prázdná. Týká se údajů, které potřebuje optik znát pro korekci šilhání.
Potřebujete dál poradit? Kontaktujte odborníky, optiky a optometristy v našich kamenných optikách v Praze. Rádi vám poradí nebo provedou kontrolní přeměření a přizpůsobení brýli, které spolu vybarete. Objednat dioptrické čiré i sluneční brýle podle předpisu si ale můžete také online v eshopu Mister Optic.