Dioptrické brýle,Horsefeathers,Polaroid,Rudy Project,Sportovní brýle
Říká se, že na běhání nepotřebujete skoro nic. Stačí vám jen pár bot. Kdo ale běhá pravidelně, ví, že toho je potřeba přece jen o trochu víc. Při dlouhých bězích přírodou i kratších výbězích nezapomeňte na sportovní brýle.
Sportovní brýle jsou běžcům dvojnásobným pomocníkem. Zlepšují vidění a k tomu ještě chrání zrak před prachem, větrem a hlavně hmyzem. Tu první vlastnost oceníte při běhu za slunečných letních dní nebo při podvečerním běhu po lesních pěšinkách. A vzpomínáte si, jak běžíte z prudkého kopce a slzely vám oči? Nebo jak běžite kolem vody a do oka vám vlétne moucha? S brýlemi si běh ještě lépe užijete, protože oči jsou chráněné před větrem i prachem.
Brýle vhodné na běhání si vyberete snadno třeba mezi těmi, určenými pro sport – většinou bývají označené přímo jako běžecké brýle nebo jako brýle pro cyklisty. Oproti klasickým „plážovým“ brýlím jsou sportovní brýle více zakřivené – to aby co nejlépe kryly oči a nedostal se za ně prach ani vítr. A také proto, abyste v nich měli co nejlepší výhled i do stran. Na rozdíl od klasických slunečních brýlí nemusí mít brýle na běhání ta nejtmavší skla. Stačí i jemně tónovaná, abyste získali dobrý výhled i za horšího světla brzy ráno nebo k večeru.
Pokud máte barevné brýle, je dobré vědět, na co se která barva brýlí hodí. Můžete si tak vybrat brýle, které se hodí do lesa, k běhání u moře, do nepříznivých světelných podmínek apod. A věděli jste, že existují i brýle s výměnnými skly, u kterých si můžete vyměnit podle počasí několik různě zbarvených skel?
Pokud máme doporučit nějakou značku, po které byste měli sáhnout, pak musíme ukázat na Rudy Project. Brýle s logem Rudy Project jsou mezi sportovci legendou – a nejen mezi cyklisty nebo běžci, ale třeba také mezi běžkaři.
Výborný je Rydon s fotochromatickými, tedy zatmavovacími skly. Ta na obrázku jsou lehce zabarvená do červena, což velmi dobře vykresluje detaily v krajině. Rydon a ostatní „rudíci“ ale existují i v jiných barvách. Zatmavování i zesvětlení skel je rychlé jako blesk, takže vás nerozhodí žádné vběhnutí do stinného stromoví nebo naopak oslnění, když náhle vykoukne slunce.
Brýle Rudy Project Rydon jsou vhodné i pro lidi s vadou zraku. Díky dioptrické vložce do nich (i do dalších brýlí od Rudyho) můžete během sekundy přicvakout svoje dioptrie!
Pokud hledáte SUV mezi brýlemi, pak je tady SUF od Rudy Project (Sport Utility Frame). Ten nabízejí modely Maya nebo Impulse a hodí se pro větší obličej a také pro lidi, kteří potřebují dioptrie. K těmto brýlím dostanete speciální adaptér, do kterého se zabousí dioptrické čočky. Ten se pak zasune do drážky v horní části obruby a to, že jsou takové sportovní brýle dioptrické, nikdo nepozná. A pozor: tady můžete být kreativní a vybrat si při objednání takový tvar skel, jaký si sami vyberete.
Pokud je pro vás Rudy Project se svými vychytávkami příliš high-tech a drahý a říkáte si, že na vaše „sváteční“ běhání je to snad až příliš, nevadí. Sportovní brýle dnes nabízí mnoho výrobců brýlí – třeba Polaroid nebo Horsefeathers. Tyto značkové brýle jsou kvalitní, nestojí moc a při běhu se na ně můžete spolehnout. Skvělým bonusem pro běžce je u brýlí Polaroid a Horsefeathers polarizace. Mimochodem, víte, proč potřebujete polarizaci?
Úvodní foto: Rudy Project.