Brýlové čočky,Dioptrické brýle,O zraku
Více než polovina Čechů ve věku nad 15 let nosí dioptrické brýle nebo kontaktní čočky. A mezi těmi, kdo je nenosí, je ještě docela slušné procento těch, kdo by je ve skutečnosti nosit měli, jen si to nechtějí přiznat.
Asi nejzásadnější a snadno pochopitelnou příčinou zhoršení je stáří. Stejně jako všechny naše orgány, i oči stárnou, stávají se stále méně flexibilní a prostě „už to není, co to bývalo”. Tuto skutečnost potvrzuje statistika – frekvence výskytu brýlí stoupá u lidí starších 40 let.
Stárnutí a třeba také vrozené vady ale dostatečně nevysvětlí skutečnost, že brýle nebo kontaktní čočky nosí tolik lidí. Je třeba zaměřit se také na způsob života, který si na našem zraku vybírá svou daň. Pokud jsme výše mluvili o tom, že oči jsou také tělesný orgán, platí i zde poučka, že to, co neprocvičujeme, zakrní.
Protože jsme zvyklí trávit většinu života mezi čtyři stěnami dětských pokojíků, škol, kanceláří a obýváků, naše oči nemají dostatek možností ke cvičení zaostřování na větší dálku. Hodně jim také vadí skutečnost, že oči nejsou v pohybu – stačí nám, že celé hodiny pozorují plochu počítačového monitoru. Nedostatečné umělé světlo, vyzařující z obrazovek nebo ze stropních svítidel kondici našeho zraku také dvakrát neprospívá.
Evoluční biolog Daniel Lieberman ve své knize Příběh lidského těla vysvětluje, že celé naše tělo se vyvinulo pro žilov lovců a sběračů. Pokud jde o zrak, jeho funkcí bylo rejdění po blízkém i vzdáleném terénu, sledování pohyblivých cílů, rozeznávání detailů, jinými slovy neustálý pohyb a změna zaostření na blízko i na dálku.
Jenže život lidí se v posledních tisíciletích „prudce“ změnil. Už nemusíme zpracovávat tolik podnětů a naše oči při svém vývoji nezískají dostatečnou sílu a pružnost. A neplatí to jen pro vývin malých dětí. Váš zrak může snadno zakrnět i v průběhu života.