etiketa a sluneční brýle

Poradna,Sluneční brýle

Etiketa slunečních brýlí – kdy je musíte sundat z nosu?

18 Čec , 2018  

Jak se vyhnout společenskému znemožnění při nošení slunečních brýlí? Čtěte!

Sluneční brýle jsou velmi užitečná pomůcka a ochránce našeho zraku. A navíc většinou také dobře vypadají. Někdy je ale jejich nošení vyloženě nevhodné a může vám přihodit velmi slušný trapas.

Etiketa nošení slunečních brýlí není úplně běžné konverzační téma. Většina z nás na něco takového buď nemyslí, nebo se domnívá, že pravidla slušného chování zná. Opak je ale bohužel pravdou. Nenechte se znemožnit a přečtěte si 3 jednoduchá pravidla.

3 situace, při kterých se sluneční brýle opravdu nehodí

1. V místnosti

Nošení slunečních brýlí v interiéru je téměř vždy nevhodné. Výjimku tvoří lidé, kteří mají zdravotní problémy s citlivostí očí. A pak možná rockové hvězdy (ale ani u těch to nemusí být jen frajeřina, jak dokládají třeba Slash nebo Aleš Brichta).

My ostatní bychom si měli sluneční brýle po příchodu do místnosti vždy sundat. Když to neuděláte, nebudete působit zajímavě a tajemně, jak si možná myslíte. Budete působit jako někdo, kdo každou chvíli zakopne o židli nebo netrefí do dveří.

 

Tmavé brýle v místnosti? Vypadáte divně, i když si to nemyslíte

Tmavé brýle v místnosti? Vypadáte divně, i když si to nemyslíte

 

2. Při rozhovoru s lidmi

Když si s někým povídáte, mělo by vám být vidět do očí. Pokud máte na očích černé brýle, je to hrubé a nespolečenské chování. Působíte jako někdo, koho ta druhá osoba vůbec nezajímá. Zkoušejte to dost dlouho a zjistíte, že nakonec nebudete zajímat nikoho vy.

 

Na kávě s přáteli? Sluneční brýle nechte na stole.

Na kávě s přáteli? Sluneční brýle nechte na stole.

 

3. V noci

Pokud si to kráčíte po chodníku v černých brýlích a na kostelních hodinách právě odbíjí půlnoc, nedopouštíte se technicky vzato žádného velkého společenského přestupku. Jen si trochu zahráváte s vlastní bezpečností, protože ve tmě v tmavých brýlích toho moc neuvidíte.

Navíc budete působit nepatřičně. Nedivte se proto kolemjdoucím, když si budou myslet, že s vámi není něco v pořádku.

 

Takhle sympaticky vypadáte se slunečními brýlemi v noci.

Takhle sympaticky vypadáte se slunečními brýlemi v noci.

 

V jakých situacích je nošení slunečních brýlí třeba zvážit?

Existují situace, kdy není nošení slunečních brýlí zcela nepřijatelné, ale i tak byste to měli zvážit. Třeba při grill-party na zahradě – nosit sluneční brýle vám nic nebrání, nicméně mohou v lidech budit dojem, že se příliš nechcete družit. Co takhle vzít si klobouk nebo kšiltovku? A nebo – když už ty brýle opravdu musíte mít – se vyhněte hodně tmavým, neprůhledným sklům a zrcadlovkám – měly by vám totiž být vidět oči.

 

 


4 Responses

 1. david napsal:

  Dobrý den,
  zajímalo by mě jak je to s nošením slunečních brýlí v metru. Připadá mi to dost divné, v podzemí si nechat sluneční brýle stále nasazeny. A jak je to s nošením slunečních brýlí v MHD všeobecně taky..
  Děkuji.

  • admin napsal:

   Dobrý den, v metru je to obdobné jako v místnosti – nepůsobí to dobře. V MHD by se to snad dalo omluvit v případě, kdy cestující sedí u okna a slunce mu svítí do očí, ale bezpečnější je postupovat stejně jako v případě metra.

 2. Jana napsal:

  Dobrý den, pracuji jako prodavačka. Když má zákazník na očích sluneční brýle, je to přípustné?Bohužel 90 procent lidí co příjdou se slunečními brýlemi mají zrcadlovky a nesundají si je.

  • admin napsal:

   Dobrý den, to by se stávat nemělo: tmavé brýle – navíc zrcadlovky – v místnosti nepůsobí dobře. Člověk by si je měl sundat, zejména při kontaktu s jiným člověkem.
   (Poznámka na okraj: někdy může jít o sluneční brýle dioptrické, které se poslední dobou rozmáhají. Nosí je lidé s vadou zraku a pokud by si je sundali, pak by bez nich neviděli.)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *