Brýlové čočky,Dioptrické brýle,Poradna,Sluneční brýle

Jak čistit brýle

16 Led , 2015  

Jak nejlépe vyčistit brýle? Šetrně, pomalu a s láskou. A za použití správných postupů. Udělejte si z čistění brýlí rituál a zatímco je čistíte, třeba jen tak odpočívejte. Vyplatí se to.

Jak správně vyčistit brýle?

V Mister Optic milujeme brýle a tak doporučujeme při čištění následující postup:
  • umyjte hrubé nečistoty – na začátek je nejvhodnější sluneční nebo dioptrické brýle opláchnout pod tekoucí vlažnou vodou, eventuálně s kapičkou saponátu BEZ přídavku silikonu nebo kondicionéru. Ten by vytvořil na povrchu skel jemný film a těžko by se čistil.
  • brýle opatrně dočistěte utěrkou z mikrovlánka speciálně určenou k čistění brýlí
  • jemné poloobrubové nebo bezobrubové brýle s vrtanými skly uchopte při manipulaci za okraje čočky, nikoliv za její střed
  • pokud jsou brýle výrazně znečištěné, přenechejte raději jejich očistu do rukou profesionálů v optice – ultrazvuková lázeň je v tu chvíli pro vaše brýle to pravé
  • pokud brýle nepoužíváte, uložte je v měkkém a pevném pouzdře na suchém místě. Nenoste je po kapsách nebo dokonce volně v tašce.

Skla může ochránit vodoodpudivá vrstva

Na dioptrická brýlová skla se dá při výrobě nanést vodoodpudivá hydrofobní vrstva. Skla se pak mnohem méně špiní a čistí se mnohem snadněji než obyčejná brýlová skla bez jakékoliv úpravy.
Čtěte dále: Druhy brýlových čoček – jaké si vybrat?

Co rozhodně nedoporučujeme?

Následující zabijáci mohou výrazně poškodit vaše brýle a významně zkrátit jejich životnost:
  • nečistěte brýle na pláži nebo v prostředí, kde se výrazně práší, aniž byste je předem opláchli sladkou tekoucí vodou
  • stejně tak postupujte i po zasažení slanou mořskou vodou, jinak vám mohou zaschlé soli poškrábat skla
  • nikdy případné nečisoty z povrchu čoček neškrábejte
  • na brýle při čištění netlačte, aby nedošlo k deformaci spojů nebo straniček
  • nepoužívejte agresivní saponáty a čistící prostředky, aby nedošlo k poškození ochranných povrchových vrstev nebo dokonce obrub
  • vyhněte se papírovým utěrkám, ubrouskům a vlhčeným utěrkám, kapesníkům, okrajů svetrů, triček atd. – na čištění brýlí nejsou dostatečně jemné a mohly by je poškrábat
  • nepoužívejte znečištěné mikrofázové utěrky na čištění brýlí

Opatrnost pomáhá předejít poškození brýlí

Dejte si i pozor na to, jak brýle odkládáte třeba na noční stolek – nikdy je nepokládejte složené „nohama vzhůru“, tedy skly dolů. Stačí nepozorná manipulace a můžete je poškrábat.

2 Responses

  1. Miroslav napsal:

    To co tady píšete je dost nepřehledné ,,, mne se jedná o optické skla které nejsou ze skla jsou
    umělá ,,,proč to píšu , ty skla se nedají vyčistit ,ať dělám co chci ,jsou tam čmouhy , u normálních skel je vyčistím úplně normálně , proto se ptám co s tím mám dělat , hodně mne vadí ty čmouhy ,,,ale ten vynález kdo vymyslel , mne připadá hrozný , není nad skla ,,,,ano jsou lehčí ale zase to má nevýhody ,,,prosím poraďte aď jsem v klidu , děkuji a jsem z pozdravem .

    • admin napsal:

      Dobrý den, presne tento postup, který zde popisujeme, je nejlepší PRÁVĚ na plastová skla. Oproti klasickým minerálními sklům se obtížněji čistí – pokud na nich ovšem nemáte vodoodpudivou (hydrofobní vrstvu).
      A proč to tak je?
      Plastová skla jsou dnes skoro vždy opatřena antireflexní vrstvou, která je tvořena mikrokrystalky nanesenými na povrch skel. Nevidíte je, ale jsou tam. Mají za úkol lámat dopadající světlo, které by jinak bylo na sklech vidět a nebylo by vám vidět do očí. Pokud brýle vystavíte prašnému prostředí, mastnotě (stačí i pouhé otisky prstů) apod., půjdou pravděpodobně hůř čistit. Proto doporučujeme náš postup. Zkuste to a napište nám, jak se Vám to podařilo.
      A ješte jedno řešení máme: zajděte do některé z našich kamenných optik ( http://www.misteroptic.cz/clanky/kamenne-optiky-2/ )a nechte si brýle vyčistit v ultrazvukové lázni:-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *