Dioptrické brýle,O zraku,Poradna
Zrak lidské populace se postupně zhoršuje. Počet krátkozrakých strmě roste. A můžeme si za to sami zíráním do elektronických displejů a pobytem v budovách. Jak to s námi bude vypadat za 30 let? Nic příjemného nás nečeká, tvrdí studie australských a singapurských vědců.
Studie, kterou zveřejnil časopis Ophtalmology, vidí naši budoucnost černě. Nástup krátkozrakosti, který vědci sledovali od poloviny devadesátých let, se rozhodně nezpomalí. Právě naopak: v roce 2050 má být krátkozrakých lidí 4 miliardy (v roce 1995 to byla 1 miliarda).
Děsivě zní předpověď také v tom, že za 30 let by měla miliarda lidí trpět velmi silnou krátkozrakostí, která může způsobit celkovou ztrátu zraku. Jinými slovy, mluví se o desítkách až stovkách miliónů slepců.
Studie sama o sobě nijak autoritativně příčinu až epidemické krátkozrakosti neurčuje, ale na druhou stranu neváhá pojmenovat hlavní podezřelé.
Tím prvním jsou elektronické přístroje (mobily, tablety, počítače), do kterých jsou už nyní nucené stále častěji zírat i malé děti. Ve spojení s vysokými nároky, které na děti kladou vzdělávací systémy třeba v Asii, mají děti oči na obrazovkách všeho druhu až příliš často.
Druhým faktorem, který s tím prvním souvisí, je nedostatek pohybu venku, na přirozeném světle. Venku se dětské oči vyrovnávají s proměnami světla, zaostřují na různé vzdálenosti a tím se procvičují a posilují. Při práci nebo zábavě v místnosti se většinou dívají jen na blízko při konstantním osvětlení, v horším případě do svítící obrazovky.
Přečtěte si více o tom, proč dnes tolik lidí potřebuje brýle.
Studii doprovází tabulka s předpokládaným vývojem krátkozrakosti v následujících dekádách. Poměrně jasně se ukazuje, že problémy čekají zejména rozvinutější části světa, což souvisí s příčinami uváděnými výše.
Nejhůř je na tom bohatší část Asie, ale ani Evropa nebo Americký dvojkontinent na to není o moc lépe. Relativně dobře by si měly vést zaostalejší části Afriky nebo Oceánie.
Jak zabránit zhoršování zraku? Vyvarujte se neměnnému zírání do monitorů a obrazovek bez přestávky, choďte často ven (a dbejte na to u svých dětí). Při práci nebo četbě se pravidelně dívejte z okna, pozorujte horizont, nenechávejte oči zaostřené jen na jedno místo.
V prevenci zhoršování krátkozrakosti (pokud ji už máte) vám pomůžou také dioptrické brýle s vhodnými parametry. U dětí mohou správně vybrané dioptrické brýle významně zpomalit průběh této oční vady. Takže neváhejte s návštěvou očního lékaře.