Dioptrické brýle,Sluneční brýle
Jaké jsou nejstarší brýle? A nejstarší sluneční brýle nebo kontaktní čočky? Kde vás mohly brýle stát život? To vše se dozvíte v našem článku!
První historicky doložené dioptrické brýle vznikly v roce 1286 v Itálii. Kdo je však vynalezl a vyrobil, nevíme. Jisté je, že zmínky o skleněný čočkách, používaných ke čtení, se v různých podobách začaly objevovat ještě o pár desítek let dříve. Tak jako tak, brýle byly výsadou bohatých a vzdělaných občanů, mezi běžný lid se vůbec nedostaly.
V 60. a 70. letech 20. století vládl v Kambodži brutální komunistický režim Rudých Khmerů. Zanechali za sebou neuvěřitelný počet obětí. Třídního nepřítele viděli všude. Když měl někdo brýle, byla to neklamná známka toho, že jde o příslušníka inteligence. Skončil v likvidačním táboře.
Inuité, neboli Eskymáci, od nepaměti nosí před očima stínítka, která sestávají z kusu kosti, dřeva nebo kůry s úzkými štěrbinami. Ty chrání své nositele od ostrých slunečních paprsků, odrážených sněhem.
V Číně zase používali soudci destičky z tmavé odrůdy křemene (záhnědy), aby jimi zakryli výraz ve své tváři a nedali na sobě nic znát. Psalo se 12. století. V 15. století se tento vynález dostal do Evropy.
Zrak se lidem neustále zhoršuje. Nejčastější oční vadou je krátkozrakost, která může souviset s civilizovaným životním stylem, přesněji řečeno zíráním zblízka do papírů a obrazovek. V současnosti má nějakou vadu zraku (a mělo by nosit brýle nebo kontaktní čočky) 25 % světové populace.
V Čechách, které je možné počítat mezi rozvinuté státy, nosí brýle více než polovina obyvatel nad 15 let.
Co se starými brýlemi? Darujte je na charitu! Iniciativa Brýle pro Afriku dává starým brýlím nový život. A použité brýle už dnes posílá kromě do Afriky také třeba do Moldávie nebo na Ukrajinu.
A to nejlepší na konec. Snad nejprůlomovější vynález pro optiku všech dob pochází z Česka – jsou to kontaktní čočky. Byl to totiž český vědec Otto Wichterle, který vynalezl měkké kontaktní čočky, které byly šetrnější pro naše oči než tvrdé kontaktní čočky, které se do té doby vyráběly a ne každému vyhovovaly.
Wichterleho napadlo, jak je vyrobit, když si míchal ranní čaj a sledoval vír na hladině. První zkušební čočky vyrobil pomocí dětské stavebnice Merkur. Jak jednoduché.